Piatok 19.07.2024 - Iľja, Eliáš zajtra Daniel

Záchovná stomatológia

Čo je kaz?

Kaz sa urobí na zdravom zube pri nesprávnej a nedostatočnej hygiene. Ten vzniká v dôsledku prítomnosti baktérií v povlaku, ktoré svojou činnosťou rozkladajú cukry z potravy a pri tom vznikajú kyseliny, ktoré narúšajú povrch skloviny.

V našej ambulancii je hlavným cieľom záchrana a zachovanie vlastných zubov. To sa docieli dôkladným ošetrením kazu a vyhotovením plomby podľa základných pravidiel. Okrem funkčnosti výplne sa dáva dôraz aj na jej estetiku. Podľa týchto kritérií a po konzultácií s pacientom sa volí najvhodnejší materiál.

Zuby sú dôležite pre prvotné mechanické a chemické spracovanie potravy. Pri mechanickom spracovaní sa potrava rozomelie a premieša so slinami, ktoré majú zase chemickú úlohu prvotného rozloženia živín pomocou enzýmov obsiahnutých v slinách. Pri nedostatočnom hryzení a premiešaní potravy so slinami sa zaťažuje žalúdok, ktorý skôr či neskôr odpovedá na záťaž poruchou funkcie a chorobou.

Taktiež dlhotrvajúce zápaly z odumretých zubov a koreňov a zápaly ďasien (parodontitída) sú pre organizmus zaťažujúce a nebezpečné. Okrem bolestivých a hnisavých opuchov sa baktérie a ich toxíny šíria krvnou cestou do celého tela a môžu spôsobiť napr. endokarditídu alebo zápal obličky

Endodoncia – je ošetrenie koreňových kanálov zuba. K endodontickému ošetreniu sa pristupuje v prípade, keď zubný kaz prenikol k zubnému nervu a začal poškodzovať jeho štruktúru. Zubný nerv nemá schopnosť obrany a preto pri dlhodobom vplyve toxínov baktérii zubného kazu odumiera. Ak ani v tomto štádiu nedôjde k zásahu zubára, baktérie sa cez koreňový kanálik šíria do okolia zuba, poškodzujú tkanivo kostného lôžka a prostredníctvom krvného riečiska môžu časom negatívne ovplyvniť aj celkový zdravotný stav pacienta. Včasné odstránenie odumretého tkaniva a úspešné ošetrenie koreňových kanálikov, zub zachráni a zubár sa nemusí rozhodnúť pre jeho extrakciu.

endodancia endodancia endodancia


[ < späť ][ ^ vrch ][ úvod ]